Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

14 źrebiąt konika polskiego w Nadleśnictwie Kliniska

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Wideo
od 16 lat
W zagrodzie hodowlanej konika polskiego w Nadleśnictwie Kliniska, w dwóch tabunach przebywa obecnie 20 klaczy - po dziesięć w każdym tabunie. Od marca do chwili obecnej przyszło na świat 14 źrebiąt. Cztery ogierki i dziesięć klaczek. W tym roku urodził się źrebaczek o nietypowym umaszczeniu- czerwonobułanym ( rudy)oraz trzy źrebaczki z odmianami. Większość źrebiąt z tego roku będzie przeznaczona do sprzedaży - część już jesienią.

Koniki polskie są naszą rodzimą rasą koni, wywodzącą się bezpośrednio od dzikich koni zwanych tarpanami. Tarpany na lesistych terenach Polski, Litwy i Prus można było spotkać jeszcze w XVIII wieku. W stanie dzikim przetrwały najdłużej w okolicy Puszczy Białowieskiej. Odłowione pod koniec XVIII wieku przebywały w zwierzyńcu hrabiów Zamojskich w miejscowości Zwierzyniec k. Biłgoraja , skąd około roku 1806 zostały wyłapane i rozdane okolicznym chłopom. Około 100 lat później w roku 1914 zostały ponownie „odkryte” i opisane jako prymitywne koniki, wytrzymałe na surowe warunki życia, nieduże o wzroście w kłębie ok.110-130 cm, maści myszatej z charakterystyczną ciemną pręgą wzdłuż grzbietu.

Tabun rezerwatowych koników polskich w Nadleśnictwie Kliniska rośnie w siłę i w ilość. Okresowo zachodzi potrzeba przeprowadzania części zwierząt do osobnej zagrody.

- W przypadku naszej hodowli, robi się to z powodów hodowlanych, jak również dla bezpieczeństwa niektórych osobników, zagrożonych zachowaniem dorosłych ogierów - mówi Anna Liśkiewicz, opiekunka koni. Nieopodal zagrody hodowlanej na malowniczej łące w dolinie rzeki Iny i obrzeżach lasu w „Zagrodzie pokazowej konika polskiego” przebywają dorastające ogierki oraz zbędne w hodowli klaczki, między innymi z tzw. odmianami np. gwiazdka na czole, białe przebarwienia na nogach itp.

Koniki oczekują tu na nowych właścicieli, którzy zdecydują się wykorzystać je później w rekreacji czy hipoterapii lub po prostu do wygryzania łąk i pastwisk jako „żywe kosiarki”. W Zagrodzie pokazowej koniki mają do swej dyspozycji łąki i zadrzewienia oraz wiatę chroniącą m.in. od meszek. Stado można obserwować ze specjalnie zbudowanego tarasu widokowego. Zagroda pokazowa konika polskiego znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kwatery Myśliwskiej "Łęsko".

Znacznie większą ilość koni można spotkać na terenie tzw. dużej zagrody, w której przebywają obecnie dwa tabuny konika polskiego. Wprawdzie trudniej jest je spotkać ale za to ich widok dostarcza dużo radości.

O możliwości zakupu konika polskiego można przeczytać więcej TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto