Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dronem kontrolowano czym palimy w piecach. Goleniów wśród miejsc o największym stężeniu zanieczyszczenia powietrza

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Zdjęcia: Stowarzyszenie RONIN
15 miast z terenu naszego województwa było monitorowanych dronem, pod względem opalania w piecach. Mieszkańcy naszego województwa głownie palą węglem i drewnem. Niestety wysokie wskazania PM sugerują, że jest to opał niskiej jakości, wilgotny i zanieczyszczony. Dodatkowo piece objęte badaniem były starej generacji a przewody kominowe bez bieżących przeglądów i regularnej obsługi.

Najbardziej czystym miastem okazał się Barlinek. Stargard został sklasyfikowany na trzecim miejscu. Natomiast najgorzej jest w Goleniowie, gdzie wystawiono najwięcej żółtych kartek.
Najwięcej żółtych kartek zostawiliśmy w Gmina Goleniów

W Goleniowie w trakcie przeprowadzania kontroli wykryto kilka miejsc o podwyższonych wskazania PM, LZO oraz formaldehydów. Patrol smogowy w skrzynkach mieszkańców pozostawił 10 żółtych kartek.

Wysokie stężenia pyłu PM10 (a także PM2.5) sugeruje wykorzystywania paliwa stałego takiego jak: węgiel, drewno – czytamy w opracowaniu po wykonanych badaniach. W większości miejsc właśnie to znalazło się najprawdopodobniej w palenisku. Wskazania na tym poziomie mogą pokazywać moment rozpalania w piecu, dużą wilgotność opału lub nie czyszczony przewód kominowy. Niestety wskazania na tym poziomie mogą sugerować użycie wilgotnego opału, moment rozpalania lub nie prawidłowo użytkowany przewód kominowy bez regularnych kontroli i czyszczenia. Brudny komin powoduje wyrzut nagromadzonej sadzy na ścianach komina. Głównie te wskazania osiągały wysoki poziom.

Sensor podczas swojej pracy wykrył również formaldehyd. Związki te mogą powstawać w momencie niepełnego spalania węgla. Materiały zawierające ten składnik to przede wszystkim płyty wiórowe, paździerzowe, pilśniowe, sklejki, płyty MDF oraz tekstylia. Najprawdopodobniej, któryś z wyżej wymienionych składników znalazł się w piecu jednego z mieszkań.

Dodatkowo w dymie w jednej lokalizacji wykryto LZO. Lotne związki organiczne, które można znaleźć w szeregu produktów używanych w domach, takich jak farby na bazie rozpuszczalników, uszczelniacze, kleje, tynki masy gipsowe, fotokopiarki, tusze do drukarek, produkty czyszczące, nabłyszczające, linoleum, dywany,
rozpuszczalniki organiczne.

Wynik badania pokazuje, że mimo tego, że w piecu nie znajdziemy śmieci, butelek, plastików i innych odpadów to wynik może być słaby przez duży poziom PMów w powietrzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto