Koncert kolęd w Koszalinie w wykonaniu zespołu Swojacy ze Szczecinka

Materiał informacyjny NARODOWEGO INSTYTUTU KULTURY I DZIEDZICTWA WSI
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi to państwowa instytucja kultury, której jednym z głównych zadań jest popularyzowanie, dokumentowanie i poszerzanie wiedzy na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich. Misję tę realizuje m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy o kulturze wsi oraz zachęcanie mieszkańców wsi do poznania swojego dziedzictwa. W ramach swojej działalności Instytut zorganizował cykl koncertów pn. „Zjechaliśmy kapelą... w oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia” w wielu miastach w Polsce, by pokazać piękno polskiej tradycji, w tym szczególnym okresie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych

W niedzielę, 17 grudnia w Koszalinie najpiękniejsze kolędy zaśpiewał zespół Swojacy ze Szczecinka, który wystąpił przed koszalińską Katedrą.

Jak tłumaczy Marzena Nowacka z zespołu Swojacy - Świętujemy Boże Narodzenie i my z racji tego, że jesteśmy tradycjonalistami zdecydowaliśmy się przyjechać do Koszalina i zaprezentować swój zespół w wykonaniu kolędowym.

- Zwyczaj śpiewania kolęd jest bardzo mocno zakorzeniony w naszej tradycji, jako Polacy jesteśmy tradycjonalistami i jako zespól tę tradycję podtrzymujemy – dodaje Marzena Nowacka z zespołu Swojacy.

- Śpiewanie kolęd nie jest obce młodszym pokoleniom. Nasz zespół bierze udział w kolędowaniu w szkołach i rzeczywiście dzieciaki, szczególnie szkole podstawowej, są bardzo zainteresowane śpiewaniem kolęd na żywo – zdradza w rozmowie Marzena Nowacka.

Podczas niedzielnego kolędowania przed Katedrą mieszkańcy Koszalina mogli usłyszeć najpiękniejsze kolędy. Między innym „Cichą noc”, „Dzisiaj w Betlejem” oraz tradycyjne pastorałki.

Kolędy to nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Od wieków, w wielu polskich domach, kultywowana jest tradycja wspólnego śpiewania, tych jakże pięknych pieśni o charakterze religijnym. W polskim dorobku kulturalnym zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek.

Dziś kolędy nadal wykonywane są w praktyce ludowej na wsiach podczas okresu Bożego Narodzenia oraz w kościołach, podczas jasełek i Wigilii. Kolędy polskie jako jedne z nielicznych w Europie są żywym elementem tzw. kolędowania po domach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Koncert kolęd w Koszalinie w wykonaniu zespołu Swojacy ze Szczecinka - Głos Szczeciński

Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto