Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lista życzeń do budżetu gminy Goleniów. Radni wnoszą o gruntowne zmiany

Paweł Palica
Paweł Palica
Goleniowscy radni o kształcie budżetu gminy na ten rok być może zdecydują jutro
Goleniowscy radni o kształcie budżetu gminy na ten rok być może zdecydują jutro Fot. goleniow.pl
Jedenaścioro opozycyjnych radnych podpisało się pod listem otwartym, dotyczącym budżetu gminy Goleniów na 2021 rok.

Pod listem tym podpisali się radni Dorota Chodyko, Danuta Faryniarz, Marcin Gręblicki, Robert Kuszyński, Małgorzata Latka, Łukasz Mituła, Aleksandra Muszyńska, Mariusz Skakuj, Krzysztof Sypień, Krzysztof Zajko i Katarzyna Zalewska-Paciorek.

Radni ci zwrócili się do "autora budżetu" o ponowne przeanalizowanie wybranych koncepcji oraz uwzględnienie przedstawionych przez siebie propozycji, jakie powinny być ich zdaniem zrealizowane w 2021 roku. Zaapelowali również o rozsądek i gospodarność, sugerując poszukanie oszczędności w obszarach, które w ich opinii mogą być zawieszone lub ograniczane.

Propozycje złożone przez opozycyjnych radnych dotyczą (zachowujemy pisownię oryginalną):

Oświetlenie

Brak oświetlenia w wielu częściach naszej gminy i miasta jest od lat znanym i niestety nie rozwiązanym problemem, dlatego wnosimy o podwojenie kwoty przeznaczonej na oświetlenie miasta i terenów wiejskich. Należy w naszej ocenie dążyć do wyrównania dysproporcji w oświetleniu na terenie gminy.

Bezpieczeństwo

Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na bezpieczeństwo w okolicach szkół i przedszkoli oraz na zagrożenia z powodu braku chodników przy ruchliwych drogach. Wnosimy o stworzenie koncepcji poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okolicy naszych jednostek oświatowych, zaprojektowanie chodnika w Kliniskach Wielkich przy ulicy Słonecznej i Szczecińskiej, zaprojektowanie chodnika w Załomiu od zjazdu na Osiedle Kasztanowe do ronda w Dąbiu, projektu chodnika z Rurzycy do Klinisk Wielkich, a także projektu ścieżki pieszo - rowerowej z Pucic do Klinisk Wielkich.

Edukacja

Oszczędności w edukacji nie mogą w żaden sposób wpływać na pogorszenie jakości oferty. Dlatego nie akceptujemy likwidacji kuchni w gminnych przedszkolach i zastąpienie ich formą cateringu. Żądamy wycofania się z tej decyzji.

Covid-19

W projekcie budżetu nie wprowadza się programu walki z konsekwencjami pandemii. Wnosimy o zabezpieczenie kwoty 1 miliona złotych na te działania. Niezbędne będą zajęcia wyrównawcze, w tym większe nakłady na sport – na przykład program zajęć na basenie dla wszystkich uczniów. Niezbędne jest również wprowadzenie wsparcia psychologicznego i pedagogicznego dla uczniów wracających do nauki stacjonarnej. Ponadto wnosim o niepodnoszenie podatków w 2021 - straty zostaną zrekompensowane z tego programu.

Ścieżki rowerowe

W naszej gminie od wielu lat z większym lub mniejszym skutkiem realizowane są inwestycje w zakresie budowy ścieżek rowerowych. Uważamy, że kierunek ten powinien być wzmocniony i kontynuowany. Wnosimy o budowę oświetlenia ścieżki przy ulicy Spacerowej oraz zaprojektowane „ringu rowerowego” wzdłuż ulic Przestrzennej i Armii Krajowej.

Ekologia

Wnosimy o podwojenie kwoty przeznaczonej na wymianę „kopciuchów” oraz zakup drona przeznaczonego do badania jakości powietrza. Wnosimy o zaplanowanie działań w zakresie edukacji dotyczącej segregacji odpadów oraz wyposażenia wspólnot i spółdzielni w odpowiednią ilość pojemników do segregacji.

Drogi

Wnosimy o zabezpieczenie środków na modernizację ulic Sadowej, Grenadierów oraz Metalowej. Wiemy, że inwestycja na kwotę kilkunastu milionów zł bez uzyskania zewnętrznego wsparcia nie jest obecnie możliwa. Jednocześnie nie rozumiemy decyzji o wycofaniu się z wcześniej uzyskanego dofinansowania zewnętrznego. Wnosimy o etapowanie tej inwestycji i zabezpieczenie półtora miliona złotych na pierwszy etap inwestycji, polegający na budowie parkingów przy Zakładzie Karnym oraz opracowanie kompleksowej organizacji ruchu w tym obszarze naszego miasta. Ponadto wnosimy o budowę ulicy Pogodnej w Kliniskach Wielkich.

Transport publiczny

W zakresie transportu niezmiernie ważną sprawą dla mieszkańców jest rozwinięcie transportu publicznego. Od wielu lat zgłaszane są wnioski o podpisanie porozumienia transportowego z miastami Szczecin, Stargard, Nowogard. Wnosimy o ustalenie warunków współpracy, podpisanie stosownych umów oraz finansowanie transportu.

Kultura

W projekcie budżetu zapomniano o fatalnym stanie Goleniowskiego Domu Kultury. Wnosimy o zabezpieczenie środków na opracowanie dokumentacji przebudowy i modernizacji GDK przy ul. Słowackiego 1 w Goleniowie. Podkreślamy, że jest to od wielu już lat zaniedbywane zadanie własne gminy.

Mieszkania

Długa kolejka osób oczekujących na mieszkania komunalne i socjalne oraz ich fatalny stan nie mogą zostać pominięte. Wnosimy o zabezpieczenie środków na remont zasobu gminnych mieszkań komunalnych.

Budżet Gminy Goleniów to publiczny portfel, w którym znajdują się pieniądze wszystkich mieszkańców. Dlatego przy pracy nad jego kształtem towarzyszyć powinny szerokie konsultacje, otwarta komunikacja, transparentność oraz atmosfera rozmowy z Radą Miejską. W żadnym wypadku budżet i lokalna polityka nie mogą być festiwalem sukcesu jednego człowieka, a zadania z nich wynikające nie mogą służyć tylko i wyłącznie wybranym grupom, pomijając wiele istotnych problemów i potrzeb mieszkańców naszej gminy.

Przypomnijmy, że nadzwyczajna sesja, na której procedowana będzie m.in. uchwała budżetowa, odbędzie się jutro - 15 stycznia.

Goleniów, jakiego nie pamiętacie. Ulice Jedności Narodowej i...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto