Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Niepokorny Szczecin” – „300 słów o wolności”. Sukces uczniów SP3 w Nowogardzie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Zdjęcia: Kuratorium Oświaty w Szczecinie
19 grudnia br., w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, odbyła się uroczysta gala podsumowująca projekt edukacyjny #NiepokornySzczecin 300 słów o wolności. W konkursie brali również udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Nowogardu, zdobywając kilka nagród i wyróżnień.

Konkurs „300 słów o wolności” opierał się na założeniu, że na szczególną uwagę zasługują ci, którzy wpłynęli na losy kolejnych pokoleń Pomorza Zachodniego. W trzyminutowym filmie lub pracy literackiej liczącej 300 słów należało przedstawić swojego bohatera, miejsca, wydarzenia związane z powojenną historią Szczecina.

Projekt „Niepokorny Szczecin” zainaugurowano 20 września podczas konferencji historyczno-dydaktycznej. Przedsięwzięcie to realizowane było przy wsparciu Fundacji Enea. Do „Niepokornego Szczecina” zaproszono nauczycieli historii w klasach siódmych i ósmych szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych. Działania przewidziane w projekcie nakierowane były na upamiętnianie historii Pomorza Zachodniego i przybliżały między innymi takie wydarzenia, jak: powstanie i działalność szczecińskiej Polonii, Zlot 1946, druga konspiracja, Grudzień 1970, Porozumienia Sierpniowe. W ramach projektu opracowane zostały lekcje multimedialne, minipodręcznik i pakiet metodyczny. Ponadto każda szkoła otrzymała siedmioplanszową wystawę wielkoformatową. Do udziału w projekcie zgłosiło się 60 szkół z naszego województwa.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Zachodniopomorski, Dyrektor IPN Oddział w Szczecinie oraz Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

Do konkursu, w szkole podstawowej nr 3 w Nowogardzie przystąpiło 11 uczniów. Cztery osoby przygotowały filmy a osiem osób napisało pracę literacką. Prace były oceniane przez niezależne jury, jak i przez głosy oddane przez internautów. Opiekę merytoryczną i wychowawczą nad nasza grupą pełniła nauczycielka historii E.Bosiacka.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Zbigniew Bogucki - Wojewoda Zachodniopomorski, Prezes Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych Paweł Zarzycki, Członek Zarządu Fundacji Enea Joanna Mularczyk, Kuratorium Oświaty w Szczecinie reprezentował p.o. Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Jerzy Sołtysiak. W podsumowaniu wzięli także udział autorzy materiałów dydaktycznych – dr hab. Sebastian Ligarski Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz Wiktoria Knap, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 8 w Policach.

Nagrody od Jury otrzymali uczniowie SP 3 w Nowogardzie w kategorii PRACA LITERACKA: I miejsce : Borys Kokoszka. W kategorii FILM: II miejsce: Barbara Grzelak.

W głosowaniu internautów w kategorii FILM: I miejsce: Michał Grzywacz, III miejsce: Blanka Borzeszkowska. W kategorii PRACA LITERACKA I miejsce Julia Kotowicz.

Jury konkursu postanowiło przyznać wyróżnienia w kategorii film oraz wyróżnienia
w kategorii praca literacka. Wyróżniony w kategorii film Antoni Sienkowski. Wyróżnienia w kategorii praca literacka Kalina Niedośmiałek, Martyna Wąsik.

Laureaci otrzymali cenne nagrody w postaci tabletów, aparatu fotograficznego i słuchawek bezprzewodowych. Wyróżnieni otrzymali książki i gry. Wielkie brawa i gratulacje dla wszystkich uczestników za zaangażowanie i przygotowanie rewelacyjnych prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto