Opłaty za wywóz śmieci w Goleniowie wyższe o 100%. Mieszkańcy oburzeni

Marta Stanislawiak
Udostępnij:
Wysokie podwyżki opłat za wywóz śmieci dotykają całą Polskę. W Goleniowie projekt uchwały przewiduje 100% wzrost cen. Mieszkańcy oburzeni, planują zbojkotować pomysł.

Zmiany w wysokości opłat za wywóz śmieci w całej Polsce, w tym także w Goleniowie, to smutna konieczność dostosowania stawek do rosnących kosztów składowania, transportu i energii.

Gmina Goleniów przygotowała projekt uchwały w sprawie stawek opłat za śmieci. Propozycja przewiduje dla mieszkańców domów jednorodzinnych 24 zł miesięcznie od osoby w przypadku segregowania odpadów lub 48 zł od osoby za odpady zmieszane. W przypadku domów wielorodzinnych rozliczenie nastąpiłoby od zużycia wody: 8 zł od m3 wody na osobę w przypadku segregacji śmieci oraz 16 zł od m3 wody w przypadku śmieci zmieszanych. Obecnie mieszkańcy gminy Goleniów za odbiór śmieci płacą 12 zł od osoby miesięcznie w przypadku odpadów segregowanych i 16 zł za zmieszane.

Mimo, że Goleniów nie zbliżył się jeszcze do górnego pułapu opłat za wywóz śmieci ("ustawa śmieciowa" przewiduje dla odpadów segregowanych do 34 zł od osoby miesięcznie, dla niesegregowanych do 68 zł od osoby miesięcznie), na lokalnych grupach forum społecznościowego rozgorzała gorąca dyskusja:

- Mam segregować śmieci na poszczególne surowce wtórne, które Gmina sprzeda za realne pieniądze i jeszcze za to płacić?! Bareja by tego lepiej nie wymyślił! Kpina z mieszkańców!

- Jak mieszkańcy bloków mają segregować odpady skoro koło bloku stoi tylko jeden kontener? Porażka.

- A ja zapytam o sposób ściągania opłat od osób które nie płacą. Zapytam również o sposób weryfikacji liczby mieszkańców w domkach?

- Np. rodziny wielodzietne zużywają bardzo dużo wody.To jest parodia. Latem to ludzie przestaną ogródki uprawiać i kwiatki sadzić bo nie będzie ich stać na podlewanie.
- Z miłą chęcią będę segregowała śmieci, ale potrzebuję odpowiednich pojemników na nie. Obecnie mam jeden śmietnik przed blokiem, do którego wrzucane są razem wszystkie odpady. Może warto najpierw zapewnić mieszkańcom możliwość segregacji śmieci, a później egzekwować opłaty za śmieci niesegregowane.

- I tak już jest bardzo drogo a śmietnik pełne i zapełniane przez obcokrajowców w dużo większym stopniu niż przez stałych mieszkańców

Tymczasem brak podwyżek opłat za wywóz śmieci przy równolegle rosnących kosztach, w gminie Nowogard spowodował 226 000 zł zaległości za faktury za wywóz odpadów. Trzykrotne, nieudane próby uchwalenia wyższych opłat, torpedowanie podwyżek przez radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu NOWA skutkuje tym, że zobowiązania przewyższają wpływy i Nowogard zasypują śmieci. Żeby tymczasowo poradzić sobie z rosnącym zadłużeniem wstrzymano wywóz dużych gabarytów, plastiku i papieru. Obecna stawka w Nowogardzie wynosi odpowiednio: odpady zmieszane, gospodarstwo jednoosobowe 24 zł, małe (2 osoby) 35 zł, średnie (3-5 osób) 53 zł, duże (6 osób i więcej) 65 zł. W przypadku odpadów segregowanych: gospodarstwo jednoosobowe 15 zł, małe (2 osoby) 24 zł, średnie (3-5 osób) 37 zł, duże (6 osób i więcej) 46 zł.

Segregowanie śmieci to twój obowiązek, ale czy wypełniasz go prawidłowo? Niektóre odpady potrafią być mocno problematyczne. Sprawdź, gdzie powinny trafić!

Segregujesz śmieci? Upewnij się, że nie popełniasz tych błęd...

Jak kształtują się stawki za wywóz śmieci w okolicznych miejscowościach?

STEPNICA:

 • obowiązek segregacji dla wszystkich od 01.01.2020 roku
 • opłata za 1 osobę – 20 zł/miesiąc
 • ulga dla posiadaczy kompostowników

OSINA

Stawki opłat obowiązujące od dnia 1 stycznia 2020 r. od każdego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość:

 • opłata za 1 osobę – 21 zł/miesiąc
 • 19 zł dla posiadaczy kompostowników
 • 42 zł za 1 osobę – 21 zł/miesiąc w przypadku braku segregacji śmieci

STARGARD

budynki wielorodzinne:

 • 27,00 zł – gospodarstwo jednoosobowe
 • 49,00 zł – gospodarstwo dwuosobowe
 • 65,00 zł – gospodarstwo trzy- i więcej osobowe

budynki jednorodzinne:

 • 37,00 zł – gospodarstwo jednoosobowe
 • 64,00 zł – gospodarstwo dwuosobowe
 • 85,00 zł – gospodarstwo trzy- i więcej osobowe

SZCZECIN

zabudowa wielorodzinna

 • 7,5 zł za m3 wody na osobę za odpady segregowane
 • 15 zł za m3 wody na osobę za odpady niesegregowane

domy jednorodzinne

 • 94 zł w przypadku odpadów segregowanych
 • 188 zł w przypadku odpadów niesegregowanych

ZOBACZ TEŻ:

Równolegle w innych częściach Polski są gminy, które sięgają po maksymalne opłaty za wywóz odpadów. Gmina Góra Kalwaria wprowadziła opłaty miesięczne za śmieci segregowane w wysokości 33,86 zł od osoby oraz 67,72 zł za jednego mieszkańca w przypadku odpadów niesegregowanych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów twierdzi, że brak konkurencji dla firm, z którymi gminy podpisują umowy na wywóz i zagospodarowanie odpadami, jest jedną z przyczyn tak drastycznych podwyżek.

Część oburzonych mieszkańców Goleniowa zamierza pokazać swoje niezadowolenie na najbliższej sesji Rady Gminy, nawołując na portalu społecznościowym:

28 stycznia jest posiedzenie Komisji, sesja Rady Gminy odbędzie się 5 lutego o godz. 11 , chodźmy wszyscy na sesję (...) Idziemy hurtem na sesję RM goleniowianie!

Tym jedzeniem niszczysz naszą planetę. Drobna zmiana diety r...

Przerażające prognozy zmian klimatycznych. Czarne scenariusz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

12

Burmistrz siè pomodli i będzie taniej

A
As

Czy w Goleniowie jest jakaś konkurencyjnosć ?bo od lat wygrywa PGK i nic to nam nie daje,robią co chcą na państwowych synekurkach.

G
Gość

Czy ta osoba ktura pisała ten artykuł to umie liczyć bo według mnie podwyżka z 16 zł do 48zł to nie jest 100 procent zapraszam na korepetycje z matematyki

G
Gość

Ten car miasta ni gminy Goleniów poszedł na całość. Dziekujemy Ci wielebny burmistrzy że naprawiłąś nastepnymi łatami uluce Słowackiego. Za dawa dni wykruszyło sę utrzednicza masa asfaltowa. niech wielebny car poda do wiadomości publicznej ile gmna zarabia na sprzedazy makulaturu , szkła i pet. To nie jest Pana prywatny folwark burmistrzyku. Ty nam w ginie jesteś do niczego juz poytrzebny. Miej honor z twoimi wybrańcami wsród narodów partyjnymi i podaj się do dymisji. Tak robi samiec.

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie