Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszustwo przy remoncie drogi? W starostwie mówią, że uzgodniona zmiana technologii

Paweł Palica
Paweł Palica
Pojawiły się pytania dotyczące prowadzonej przez firmę ze Stargardu modernizacji drogi pomiędzy Maszewkiem a Dębicami. "Wykonywana jest fuszerka", czytamy w nadesłanym do nas mailu, dyrektor Wydziału Dróg Powiatowych i Inwestycji ma jednak na ten temat zupełnie inne zdanie.

O co chodzi? Jak wynika z maila, którego autorami są anonimowi "Mieszkańcy Maszewka i Dębic", prowadząca na drodze prace firma Emulex ze Stargardu przebudowuje drogę wg innej technologii niż ta, w której droga została zaprojektowana.

"Obiecano nam drogę asfaltową na lata, a wg naszej wiedzy i obserwacji prowadzonych robót dochodzi do zmiany technologii na tańszą emulsyjną. Droga wykonana w technologii emulsyjnej rozsypuje się zaraz po ułożeniu co przedstawiamy w załączonym filmie. Wg zapewnień starosty miał być wykonany beton asfaltowy a jest zupełnie coś innego.
Zlecenie na budowę drogi firma Emulex otrzymała w drodze zamówienia publicznego, gdzie również wyraźnie pisze, że nawierzchnia ma być wykonana z betonu asfaltowego.
Pytani przez nas fachowcy mówią wprost, że doszło do „oszustwa”, dodatkowo została zmniejszona grubość wykonywanych warstw asfaltowych i droga nie wytrzyma ruchu ciężkich pojazdów i po kilku miesiącach zacznie pękać ponownie. Dodatkowo zostało pominiętych jeszcze kilka elementów: nie ma betonu na poszerzeniach drogi i nie ma siatki wzmacniającej na połączeniach warstw bitumicznych. Wygranie przetargu po niskiej cenie w żaden sposób nie upoważnia firmy, która ją buduje, do oszczędzania w ten sposób.
Oczekiwaliśmy ponad 40 lat na przebudowę tej drogi i dzisiaj, kiedy wydawało się, że wreszcie się doczekaliśmy wykonywana jest fuszerka"
, czytamy w mailu.

Treść tego maila przekazaliśmy, z prośbą o odniesienie się do postawionych w nim zarzutów, dyrektorowi Wydziału Dróg Powiatowych i Inwestycji w goleniowskim starostwie powiatowym, Bogusławowi Zaborowskiemu. Powiedział nam on, że rzeczywiście doszło do pewnych zmian w stosunku do wcześniej zaprojektowanych robót, miało to jednak uzasadnienie. Podczas oczyszczania starej warstwy ścieralnej szczotką metalową wykonawca zauważył bowiem odspajanie tej warstwy od warstwy wiążącej. Warstwy te nie miały szczepności, co spowodowane było upływem lat i braku lepiszcza.

- Po złożeniu wniosku przez wykonawcę o zastosowanie innowacyjnej technologii wyrównawczej z mieszanki mineralno-emulsyjnej, która zabezpieczy istniejącą nawierzchnię, inspektor nadzoru po konsultacji z projektantem wyrazili na to zgodę. Jest to technologia zaczerpnięta z rozwiązań francuskich i tańsza niż tradycyjna rozbiórka istniejących warstw - wyjaśnia B. Zaborowski.

Dyrektor WDPiI dodaje, że powiat goleniowski na tym zastosowaniu nie stracił finansowo, a wręcz skorzystał, a pozostałe konstrukcje z mieszanek na gorąco, tj. warstwa wyrównawcza, warstwa wiążąca oraz warstwa ścieralna, jak i ułożenie siatki, pozostały bez zmian. Na wykonane roboty wykonawca udzielił 60 miesięcy gwarancji.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto