Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Początki I Liceum Ogólnokształcącego w Goleniowie. Unikatowe zdjęcia sprzed 60 lat

Paweł Palica
Paweł Palica
W roku szkolnym 1963/64 z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego E. Jaroszewicza młodzież przystąpiła do przygotowania terenu przy sali gimnastycznej pod budowę boiska.
W roku szkolnym 1963/64 z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego E. Jaroszewicza młodzież przystąpiła do przygotowania terenu przy sali gimnastycznej pod budowę boiska. Fot. Archiwum LO w Goleniowie
Przez goleniowskie liceum przewinęły się całe pokolenia mieszkańców naszego miasta i okolic. Jak wyglądały jego początki, rozpoczęcie budowy, lekcje, kim byli pracujący tam nauczyciele i pobierający od nich nauki uczniowie? Zobaczcie na znalezionych w archiwach szkoły zdjęciach.

Na apel Frontu Jedności Narodu

Pierwsze w powojennym, polskim Goleniowie potrzeby podnoszenia kwalifikacji wchodzących w dorosłość mieszkańców miasta zaspokajało Liceum dla Pracujących, które w latach 1957 - 1962 opuściło 75 absolwentów. Rozwijający się, szesnastotysięczny wówczas Goleniów, który urósł wówczas do rangi miasta powiatowego, potrzebowało ich jednak więcej, w 1958 r. odbyły się więc egzaminy wstępne do klasy licealnej, działającej przy Szkole Podstawowej nr 1, która uruchomiona została rok później.

Na wydarzenia, które odcisnęły olbrzymie piętno na późniejsze dzieje miasta, trzeba było czekać kolejny rok. A dokładnie do 16 listopada 1960 roku, kiedy to odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej "szkoły tysiąclecia", czyli gmachu Liceum Ogólnokształcącego w Goleniowie (obecnie w budynku działa Szkoła Podstawowa nr 5). Jak w owym akcie stwierdzono "społeczeństwo miasta Goleniowa realizując apel Frontu Jedności Narodu dla uczczenia 1000-lecia Państwa Polskiego postanawia wznieść szkołę-pomnik ze środków ofiarowanych przez wszystkich tu zamieszkałych".

Zaczęło 336 uczniów

Pierwszy rok szkolny w LO rozpoczął się 1 września 1962 r., a jak napisano w kronice szkolnej, uroczystość była szczególnie podniosła. Przemówienia wygłosili sekretarz komitety Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej tow. J. Kaciupa, przewodniczący prezydium Powiatowej Rady Narodowej tow. H. Cieślik oraz dyrektor szkoły Edward Kaniuk, a we wszystkich przemówieniach wyeksponowano aspekt obywatelskiej troski o młodzież uczącą się i szczególnie ożywionej nadziei na pozytywny rozwój jej pracy. W nowej szkole rozpoczęło naukę 336 uczniów w dziewięciu oddziałach licealnych (i podobna ich liczba w podstawowych, w budynku funkcjonowała bowiem wówczas także SP 4).

W roku szkolnym 1963/64 z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego E. Jaroszewicza młodzież przystąpiła do przygotowania terenu przy sali gimnastycznej pod budowę boiska. Po ścięciu i usunięciu drzew wyrównano i utwardzono plac, a w czasie wakacji ułożona została przez KPRD Szczecin nawierzchnia asfaltowa. Później zagospodarowano także teren przed szkołą, a w 1976 roku do budynku przy ul. Szczecińskiej przeniosła się SP 4.

Reszta, jak to się mówi, jest historią. Warto jednak ją przypomnieć, zapraszamy więc do obejrzenia galerii archiwalnych zdjęć, znalezionych w szkolnych kronikach. Wkrótce prezentować będziemy fotografie dokumentujące inne wydarzenia z dziejów goleniowskiego "ogólniaka".

W roku szkolnym 1963/64 z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego E. Jaroszewicza młodzież przystąpiła do przygotowania terenu przy sali gimnastycznej pod budowę boiska.

Początki I Liceum Ogólnokształcącego w Goleniowie. Unikatowe...

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto