Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podmorska część Baltic Pipe już ukończona. Gaz popłynie do Goleniowa

Paweł Palica
Paweł Palica
18 listopada wykonany został ostatni spaw na gazociągu Baltic Pipe, łączącym wybrzeża Danii i Polski
18 listopada wykonany został ostatni spaw na gazociągu Baltic Pipe, łączącym wybrzeża Danii i Polski fot. Gaz System
Wykonano już ostatni spaw na gazociągu łączącym wybrzeża Danii i Polski. Moment ten oznacza zakończenie najważniejszego etapu prac w projekcie Baltic Pipe, którego istotnym elementem jest jedna z tłoczni w Goleniów w województwie zachodniopomorskim.

Jak informuje inwestor, czyli Gaz-System, ułożenie gazociągu na dnie morza było najbardziej wymagającą organizacyjnie i technicznie częścią Baltic Pipe. Etap ten ukończony został zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Teraz czas na testy, próby techniczne i odbiory, a 1 października 2022 r. ruszyć ma komercyjny przesył gazu z szelfu norweskiego do Polski.

Podczas budowy ok. 275-kilometrowego gazociągu na obszarach morskich Danii, Szwecji i Polski Gaz-System wykorzystał ponad 22 000 rur o średnicy nominalnej 900 milimetrów. Wszystkie zostały zespawane i ułożone na dnie Morza Bałtyckiego przez wyspecjalizowane jednostki pływające. Statki były aktywne na morzu przez 24 godziny na dobę, a w prace łącznie zaangażowano ok. 1100 osób.

Bezpośrednio z realizacją projektu Baltic Pipe związana jest rozbudowa tłoczni gazu w podgoleniowskim Budnie. Będzie ona odpowiedzialna za zwiększenie przepustowości systemu przesyłowego poprzez przetłaczanie zwiększonych ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego. Umożliwi zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i stanowić będzie istotny element Korytarza Gazowego Północ – Południe. Termin zakończenia budowy przewidziany jest na trzeci kwartał 2022 r.

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, komentując dla Polskiej Agencji Prasowej powiedział: - Gazociąg Baltic Pipe w wymiarze gospodarczym zapewnia dostawy gazu na następne 20-30 lat, a w politycznym - uwalnia Polskę od monopolu i presji politycznej.

Jak podkreślił Naimski, uruchomienie Baltic Pipe, planowane na październik 2022 r. „w sposób radykalny zmienia polską sytuację w sektorze gospodarki energetycznej, uwalniając nas od monopolu i presji politycznej, a daje możliwość suwerennych decyzji kontraktowych i gospodarczych”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto