Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porodówka w Goleniowie. Rodzą tu panie z całego regionu. Zobacz ZDJĘCIA oddziału!

Marta Wipplinger
W goleniowskim szpitalu odbywa się średnio ponad 300 porodów rocznie. Od 15 do 20 proc. rodzących to szczecinianki.

W goleniowskim szpitalnym Oddziale Ginekologiczno-Położniczym są dwie sale porodowe i cztery sale poporodowe. W razie konieczności istnieje możliwość zorganizowania większej liczby miejsc. Cały oddział liczy bowiem 18 łóżek.

Jeśli jest więcej porodów, dzieci z mamami znajdują miejsce w salach pooperacyjnych, gdzie dostawiane są tylko kąciki noworodkowe.

Mimo że pacjentki i ich dzieci mogą liczyć na fachową pomoc i opiekę w oddziale, bo personel stara się dopasować do ich potrzeb, niestety goleniowski szpital jest mały i z tego powodu ma pewne ograniczenia.

Jednym z dostępnych sposobów łagodzenia bólu jest podtlenek azotu. Istnieje również możliwość porodu w wannie, a także dostępne są specjalne plastry. Nakleja się je w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Mają działanie relaksacyjne. Wielu pacjentkom to pomaga.

- Byłabym zadowolona gdybyśmy mogli zaoferować rodzącym znieczulenie zewnątrzoponowe. To rodzaj znieczulenia miejscowego, który polega na wprowadzeniu cienkiego cewnika do przestrzeni zewnątrzoponowej w środku kręgosłupa – mówi ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego lek. med. Ewa Knap. - Tego sposobu znieczulenia na ten moment jeszcze nie mamy.

Zwiększa się średnia wieku rodzących kobiet i odsetek cięć cesarskich. Zmieniły się także wskazania do tych cięć. Teraz głównym powodem jest strach. To z kolei bardzo niepokoi lekarzy.

Studenci Wydziału Lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego sprawdzili wskazania do cięć cesarskich na przestrzeni 10 lat. 

Przeanalizowali ponad 14 tys. porodów, jakie odbyły się w szpitalu na Pomorzanach. Niektóre wnioski szokują.

Dalej przeczytasz:

■ czy kobiety mogą odmówić porodu siłami natury?

- czy można mieć "cesarkę" na żądanie?

- co to jest tokofobia?

- jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia? 

ZOBACZ TEŻ: Szczecin: Bezpłatne badania dla kobiet w ciąży i aplikacja PrenatalProjekt na telefon

Przeanalizowali ponad 14 tys. porodów. Niektóre wnioski szokują

Personel dba także o atmosferę. Rodzące mogą poprosić o puszczenie ulubionej muzyki, przyciemnienie światła.

- W ubiegłym roku odbyło się u nas 366 porodów, to średnio jeden poród na dobę. To sprawia, że każdą pacjentką możemy zająć się troskliwie i poświęcić jej więcej czasu. Bywają jednak dni, takie jak ostatnio, kiedy w ciągu doby mamy cztery porody – dodaje ordynator.

Goleniów w porównaniu ze Szczecinem nie jest dużą społecznością, Okazuje się jednak, że w oddziale przybywa pacjentek właśnie ze Szczecina. Szacuje się, że 15- 20 proc. rodzących stanowią mieszkanki Szczecina, pozostały odsetek to kobiety z Goleniowa i okolic.

- Położne pracują u nas wiele lat. Często okazuje się, że znają swoje pacjentki, nierzadko to osoby bliskie, rodzina. Dzięki temu zachowaliśmy jeszcze klimat, który w wielu miejscach został bezpowrotnie utracony – kończy Ewa Knap.

W takich warunkach rodzą szczecinianki [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto