Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powojenny Nowogard. Zobacz, jak bardzo zmieniło się miasto w czasach PRL

Paweł Palica
Paweł Palica
Ogromną metamorfozę przeszło na przestrzeni kilkudziesięciu lat drugie co do wielkości miasto powiatu goleniowskiego - Nowogard. Na archiwalnych zdjęciach możecie zobaczyć, jak wyglądało po wojnie.

Jak wynika z opracowania Piotra Suchego, budynki mieszkalne w Nowogardzie zostały zniszczone w wyniku wojennych działań grabieżczych wojsk radzieckich w 70%. Większość ocalałych domów w Nowogardzie zbudowanych było z cegły, zaledwie 15% z ocalonych domów było z muru pruskiego. I taki stan trwał do 24 października 1956 roku. Dopiero wówczas przystąpiono do oczyszczania miasta z gruzów i ruin, wywożąc w sumie około 160 tys. m2 pozostałości po zabudowie miejskiej. Równolegle do tych prac prowadzono odbudowę urządzeń komunalnych. Zostały wtedy zbudowane: gazownia, hotel i łaźnia miejska oraz oddano do użytku pierwszy dom mieszkalny, który został wybudowano przy ul. Wojska Polskiego, jako dom dla nauczycieli.

Po przeprowadzonych pilnych pracach remontowych, które zaczęły zacierać ślady wojny, przystąpiono do przywracania estetycznego wyglądu miasta. Zaczęto zakładać zieleń miejską na placach, ulicach i skwerach oraz zagospodarowano jezioro w Nowogardzie, doprowadzając je do porządku. Bardzo dużo pracy włożono w remont jezdni i chodników w całym mieście.

Nastąpiła równocześnie poprawa w oświetleniu ulic miasta i w ciągu trzech lat zmodernizowano oświetlenie miejskie, przechodząc z oświetlenia jarzeniowego na rtęciowe. Bardzo wiele tych prac wykonali w czynie społecznym mieszkańcy Nowogardu. Rozkwit budownictwa w Nowogardzie nastąpił w latach 1970 - 1989. Zabudowano wówczas teren wokół kościoła parafialnego i rynku miejskiego według projektu inż. Tadeusza Bauma. Powstały też osiedla mieszkaniowe na obrzeżach miasta dla ludzi zatrudnionych w nowogardzkich KPGR.

Zachowało się z tych czasów nieco zdjęć. Zapraszamy do obejrzenia ich galerii.

Powitanie wiosny na dzisiejszej ul. Konstytucji 3 Maja w Goleniowie - prawdopodobnie 1971 r.

Pierwszomajowe pochody, witanie wiosny i Goleniów doby PRL w...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto