Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ułatwi ci zakup nieruchomości. Jak wziąć udział? Oto zasady i terminy

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
W przypadku osób mających trudność ze zgromadzeniem oszczędności na wkład własny nowy program może ułatwić zakup mieszkania.
W przypadku osób mających trudność ze zgromadzeniem oszczędności na wkład własny nowy program może ułatwić zakup mieszkania. Wojciech Matusik / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Udostępnij:
27 maja wystartował program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Pozwala on uzyskać kredyt hipoteczny w banku osobom, które nie są w stanie odłożyć pieniędzy na wkład własny. Dzięki temu nawet osoby gorzej zarabiające mogą spełnić marzenie o własnym M. Co więcej, w ramach tzw. spłaty rodzinnej część kredytu może zostać umorzona. Sprawdź, kto może wziąć udział w rządowym programie i jak uzyskać pomoc w zakupie nieruchomości.

Spis treści

„Mieszkanie bez wkładu własnego” – na czym polega ten program?

„Mieszkanie bez wkładu własnego” to program, który umożliwi wzięcie kredytu hipotecznego osobom, które chciałyby kupić M, ale mają problem z zebraniem pieniędzy na wkład własny. Teraz nie będzie to konieczne – dzięki państwowej gwarancji bank udzieli kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Kredyt taki miał być dostępny od 27 maja 2022 r. w wybranych bankach, jednak mimo startu programu na razie żaden bank go nie oferuje. Docelowo kredyt bez wkładu ma wprowadzić 12 banków, z czego na razie pewne są Bank Pekao S.A. i PKO Bank Polski.

Państwo pokryje od 10 do 20 proc. wartości nieruchomości (jednak nie więcej niż 100 tys. zł), co zastąpi wkład własny klienta. Okres spłaty kredytu z gwarancją to co najmniej 15 lat. Kredyty takie będą udzielane do dnia 31 grudnia 2030 r.

– Z perspektywy kredytobiorcy to dodatkowa kwota, która oznacza, że możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny bez środków własnych, ale oczywiście powiększa ona kredyt i to zobowiązanie trzeba będzie spłacić – wyjaśnia wiceminister Barbara Socha w rozmowie z „Super Expressem”.

W ramach nowego programu można zaciągnąć jedynie kredyt złotówkowy. Wnioskuje się o niego tak samo, jak o zwykły kredyt (ale wyłącznie w bankach, które zawarły odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego). Uzyskane pieniądze można przeznaczyć tylko na poniższe cele:

 • zakup mieszkania lub domu (w tym koszty wykończenia nieruchomości),
 • zakup działki na cele budowlane,
 • budowa domu jednorodzinnego,
 • wkład budowlany.

Przez cały okres spłaty nie można wykorzystywać nieruchomości kupionej czy wybudowanej w ramach programu do prowadzenia działalności gospodarczej.

Klient za możliwość skorzystania z kredytu płaci 1-procentową prowizję. Musi też pokryć oczywiście wszelkie związane z kredytem i zakupem mieszkania opłaty, takie jak np. taksa notarialna.

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Z nowego kredytu mogą skorzystać zarówno małżeństwa, jak i związki nieformalne oraz single. Związki nieformalne wychowujące wspólnie dzieci są traktowane jak małżeństwa, a niemające dzieci jak dwójka singli. Jak wyjaśnia rząd, warunkiem uczestnictwa w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” jest nieposiadanie na własność żadnego mieszkania ani domu (nie wolno też mieć spółdzielczego prawa do nieruchomości). Przewidziano jednak pewne wyjątki dla rodzin wielodzietnych.

– Kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50 m2, gdy dzieci jest dwoje, 75 m2, gdy dzieci jest troje, i 90 m2, gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma – czytamy w komunikacie.

Kredytobiorca chcący otrzymać pieniądze musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a więc stabilne zarobki pozwalające na spłacenie zobowiązania (ocenia to bank).

Co istotne, nie można otrzymać kredytu bez wkładu własnego, jeśli kredytobiorcy albo którejś z osób w jego gospodarstwie domowym już takiego kredytu udzielono. Innymi słowy, na jedno gospodarstwo domowe można wziąć tylko jeden taki kredyt.

Czy cudzoziemiec może wziąć udział w programie?

Z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” mogą skorzystać również osoby mieszkające poza terytorium Polski. Jak wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii:

Jeżeli obcokrajowiec prowadzi gospodarstwo domowe poza terytorium RP wspólnie z osobą posiadającą polskie obywatelstwo, to razem mogą ubiegać się o udzielenie kredytu. W przypadku prowadzenia gospodarstwa domowego na terytorium RP nie ma takiego wymogu, tj. kredyt może zostać udzielony także singlowi nieposiadającemu obywatelstwa polskiego. Natomiast skorzystanie ze spłat rodzinnych możliwe jest wyłącznie w sytuacji prowadzenia gospodarstwa domowego na terytorium RP oraz nieposiadania lokalu mieszkalnego innego niż nabyty lub wybudowany z wykorzystaniem gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Czy można wziąć udział, mając zgromadzoną część wkładu własnego?

Według obecnych zasad w programie mogą wziąć udział osoby, które uzbierały od 0 do 10 proc. wymaganego przez bank wkładu własnego. Jeśli kredytobiorca nie ma żadnych środków na ten cel, państwo pokryje cały wkład własny, a jeśli zgromadził część kwoty, państwo dopłaci resztę.

Przykład: bank wymaga 20 proc. wkładu własnego. Tymczasem kredytobiorca zgromadził tylko 5 proc. Dzięki uczestnictwu takiej osoby w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” państwo dopłaca brakujące 15 proc.

Uwaga! Według rządowej zapowiedzi jeszcze w 2022 r. ta zasada się zmieni (dokładnej daty nie podano). Po nowelizacji regulaminu w programie będą mogły wziąć udział nawet osoby, które zgromadziły do 20 proc. wkładu własnego. Oznacza to, że z programu skorzystają nawet ci, których stać na cały wkład własny.

Po co takie osoby miałyby brać udział? Ponieważ dzięki uczestnictwu można będzie skorzystać ze spłaty rodzinnej, czyli uzyskać umorzenie części kredytu po narodzinach drugiego lub kolejnego dziecka.

Warto dodać, że z kolei po 2025 r. – jak podaje Gazetaprawna.pl – rząd planuje objąć spłatą rodzinną także kredyty ze stałą stopą procentową, z wkładem własnym do 25 proc. wartości mieszkania.

Piękna i stylowa sypialnia

miejsce #1

VidaXL

Stelaż do łóżka z 28 listwami, 7 stref, 140 x 200

782,00 zł262,15 zł-66%
miejsce #2

VidaXL

VidaXL Drewniana skrzynia

1 619,54 zł740,00 zł-54%
miejsce #3

VidaXL

VidaXL Kufer podłóżna skrzynia z drewna mango

2 114,15 zł966,00 zł-54%
miejsce #5

VidaXL

VidaXL Rama łóżka z palet, szara, lite drewno sosn

790,44 zł412,00 zł-48%
miejsce #7

Lectus

Lectus Szafka nocna Karo 55cm biała TSK2BIEL

198,19 zł105,00 zł-47%
miejsce #8

VidaXL

Vidaxl Stelaż Do Łóżka Z 42 Listwami 7 Stref 140X200Cm

895,00 zł485,00 zł-46%
miejsce #9

Halmar

Halmar Merida 160X200 Niebieskie

2 265,00 zł1 359,00 zł-40%
miejsce #10

TopEshop

Szafka Nocna Stolik Komoda Sypialnia M1 Sonoma

177,00 zł125,00 zł-29%
miejsce #13

VidaXL

Vidaxl Toaletka Do Makijażu Z Lustrem Biała

315,00 zł236,00 zł-25%
miejsce #14

Woood

Woood Konsola Drewniana Czarna Silas (373662Bn)

2 399,00 zł1 954,15 zł-19%
miejsce #15

M&K Foam Koło

Koło Samuraj De Luxe Pilot 140x200

2 030,25 zł1 684,50 zł-17%
miejsce #16

Gała Meble

Prowansja S4D Szafa Gała Meble

2 197,00 zł1 977,30 zł-10%
miejsce #17

VidaXL

Vidaxl Skrzynia, 60X25X22 Cm, Lite Drewno Akacjowe

274,11 zł247,00 zł-10%
miejsce #19

Hilding

Hilding Fandango 160x200

1 539,00 zł
miejsce #20

Materasso

Materasso Double Mobil T5 80X200

1 388,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Jakie nieruchomości można kupić za kredyt bez wkładu, a jakich nie?

Co ważne, za kredyt hipoteczny bez wkładu własnego można nabyć tylko nieruchomości mieszczące się w narzuconych odgórnie limitach cenowych. Jak wyjaśnia rząd, chodzi o ograniczenie wpływu nowego programu na ceny mieszkań.

– Aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen, zostanie wprowadzony poziom ceny maksymalnej za 1 m2 nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu – czytamy w Polskim Ładzie.

Oznacza to, że jeśli rodzina zdecyduje się na zbyt drogą nieruchomość, po prostu nie będzie się ona kwalifikowała do programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Prawdopodobne limity cen przedstawia tabela.

tabela HRE Investments
Szacunkowe limity cen, za jakie można kupić mieszkanie bez wkładu własnego, przedstawiono w tabelce. HRE Investments

– Gdyby wspomniany rządowy program ruszył już dziś, to we wszystkich miastach wojewódzkich zakwalifikowałoby się do niego około 20–25 proc. mieszkań wystawionych obecnie na sprzedaż – wynika z wyliczeń ekspertów HRE Investments.

W praktyce podane limity oraz fakt, że państwo zagwarantuje klientowi nie więcej niż 100 tys. zł wkładu oznaczają, że za kredyt bez wkładu własnego można nabyć nieruchomość kosztującą maksymalnie 500 tys. zł.

Uwaga! Zgodnie z zapowiedzią rządu jeszcze w 2022 r. powyższe limity cenowe zostaną zwiększone (dokładna data nie jest znana). Kiedy to nastąpi, wzrośnie liczba mieszkań spełniających wymogi programu, a więc kredytobiorcy będą mieli większy wybór. Poniższa tabela pokazuje, jak prawdopodobnie będą wyglądały nowe, zwiększone limity.

Szacunkowe limity cen, za jakie można kupić mieszkanie bez wkładu własnego po zapowiadanej na 2022 r. podwyżce.
Szacunkowe limity cen, za jakie można kupić mieszkanie bez wkładu własnego po zapowiadanej na 2022 r. podwyżce. HRE Investments

Ogółem limity ceny metra kwadratowego ma zależeć od:

 • województwa i miasta, w którym kupowany jest lokal (zostaną uwzględnione różnice w cenach mieszkań między regionami),
 • zmieniających się kosztów budowy mieszkań,
 • tego, czy lokal kupowany jest na rynku pierwotnym, czy wtórnym.

Dodatkowo w razie potrzeby limity będzie mogła obniżyć Rada Ministrów.

Spłata rodzinna, czyli państwo umorzy część twojego długu

Jeśli w trakcie spłaty kredytu uzyskanego w ramach „Mieszkania bez wkładu własnego” rodzina uczestnika programu powiększy się o drugie lub kolejne dziecko, BGK spłaci część zobowiązania za kredytobiorcę:

 • 20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka,
 • 60 tys. zł w przypadku trzeciego lub kolejnego dziecka.

Z tego rozwiązania, nazwanego spłatą rodzinną, skorzystają tylko osoby, które:

 • w dniu spłaty nie są właścicielami żadnej innej nieruchomości niż ta nabyta dzięki kredytowi bez wkładu (nie można też mieć spółdzielczego prawa do nieruchomości),
 • prowadzą gospodarstwo domowe na terenie Polski,
 • nadal spłacają kredyt w ramach programu (nie doszło do wypowiedzenia umowy).

Bon mieszkaniowy na zakup mieszkania i budowę domu

Inną formę wsparcia przy zakupie nieruchomości – bon mieszkaniowy – ogłosiło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Będzie to rozwiązanie niezwiązane z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Ustawa o bonach jeszcze nie została przyjęta, gdyż wciąż trwają nad nią prace. Według „DGP” bony ruszą 1 stycznia 2023 r. i będą dostępne do 31 grudnia 2030 r. Pieniądze uzyskane w ramach bonu będzie można przeznaczyć na zdobycie własnego mieszkania lub domu. Do uzyskania jest maksymalnie 100 tys. zł. Przewiduje się dwa warianty bonu:

 • społeczny bon mieszkaniowy – dla rodzin z dziećmi oraz osób bezdzietnych nieposiadających własnego mieszkania,
 • rodzinny bon mieszkaniowy – dla rodzin, w których skład wchodzi co najmniej 3 dzieci lub osoba niepełnosprawna.

Bon przyznawany będzie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wniosek beneficjenta. Można będzie go zrealizować między 1 stycznia a 31 grudnia następnego roku (czyli np. osoba składająca wniosek w 2023 r. skorzysta z bonu w 2024 r.). W razie potrzeby można będzie za opłatą przedłużyć ważność bonu o kolejny rok.

Na wszystkie typy bonów rząd przeznaczy rocznie kwotę do 1,2 mld zł. Gdy budżet się wyczerpie, kolejne złożone wnioski o bon nie będą już rozpatrywane.

Aktualne promocje z Duki

miejsce #13

DUKA

ARTDECO KIELISZEK 7,6 x7,0x22,0CM

29,99 zł19,90 zł-34%
Materiały promocyjne partnera

Społeczny bon mieszkaniowy – kto go otrzyma?

Społeczny bon mieszkaniowy pozwoli uzyskać do 40 tys. zł. Kwota wsparcia zależeć będzie od wielkości gospodarstwa domowego. Osoba samotna może liczyć na 5 tys. zł, bezdzietne małżeństwo na 10 tys. zł, a małżeństwo z dziećmi na 25 tys. zł (jedno dziecko) lub 40 tys. zł (dwójka dzieci). Żeby otrzymać bon, trzeba będzie spełniać kryterium dochodowe, czyli mieć zarobki uniemożliwiające otrzymanie kredytu w banku (nie dotyczy starań o mieszkanie ze spółdzielni).

O bon może się starać osoba prowadząca gospodarstwo domowe, w którym żaden z członków nie posiada na własność domu ani mieszkania ani nie zbył prawa do takiej nieruchomości na drodze darowizny w ciągu ostatnich 3 lat. Osoba prowadząca gospodarstwo domowe nie może również dysponować spółdzielczym prawem do lokalu ani być stroną umowy deweloperskiej lub umowy o wkład budowlany.

Pieniądze z bonu można będzie przeznaczyć na następujące cele:

 • partycypacja w TBS lub SIM,
 • wkład mieszkaniowy przy staraniu się o lokal w spółdzielni mieszkaniowej.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez MRPiT, bon społeczny nie może być przeznaczony na sfinansowanie budowy domu.

Rodzinny bon mieszkaniowy – kto może go uzyskać?

Rodzinny bon mieszkaniowy to opcja dla rodzin z co najmniej trójką dzieci lub z osobą niepełnosprawną. Co ważne, ten bon mogą uzyskać zarówno osoby posiadające własne mieszkanie, jak i osoby go pozbawione. Będzie to jednak miało wpływ na wysokość wsparcia.

Rodzina nieposiadająca mieszkania lub posiadająca nieruchomość o powierzchni do 65 m kw. może liczyć na 100 tys. zł przy trójce dzieci lub z osobą z niepełnosprawnością. Każde kolejne dziecko podnosi tę kwotę o 15 tys. zł.

Rodzina, która ma już własne mieszkanie o metrażu powyżej 65 m. kw., otrzyma niższe wsparcie – 55 tys. zł przy trójce dzieci lub z osobą z niepełnosprawnością. Podobnie jak w poprzednim przypadku, każde kolejne dziecko oznacza dodatkowe 15 tys. zł.

Środki z bonu rodzinnego mogą zostać wykorzystane na:

 • partycypację w TBS lub SIM,
 • wkład mieszkaniowy przy staraniu się o lokal w spółdzielni mieszkaniowej,
 • zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego,
 • budowę domu jednorodzinnego.

Należy podkreślić, że rodzina korzystająca z bonu nie otrzyma pieniędzy do ręki – zostaną one przelane bezpośrednio na rachunek bankowy TBS, spółdzielni, dewelopera czy osoby prywatnej, od której kupowana jest nieruchomość.

Warto dodać, że w 2022 r. wprowadzono także możliwość budowy domu bez pozwolenia na budowę do 70 m2.

[QUIZ] Czy jesteś gotowy na kupno mieszkania?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

KE akceptuje Krajowy Plan Odbudowy - wizyta Ursuli von der Leyen

Wideo

Materiał oryginalny: Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ułatwi ci zakup nieruchomości. Jak wziąć udział? Oto zasady i terminy - RegioDom.pl

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
iwona
Też brałam kredyt na mieszkanie jak każdy, a jeśli chodzi o temat mieszkań to warto się rozejrzeć za mieszkaniem na Bursztynowa Zatoka. Mi się najbardziej podoba okolica, także komunikacja jest dość dobra
d
daria
miałam akurat spory wkład własny jak kupowałam mieszkanie na osiedlu Gdańskie Tarasy, dzięki temu nie musiałam zaciągać dużego kredytu i szybciej go spłacę
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie