Spis treści
Mieszkania zamiast pustostanów. Rząd zapowiada zmiany
Wiele komentarzy medialnych wzbudziły najnowsze dane GUS, według których aż 11 proc. mieszkań w Polsce to pustostany. Co więcej, znaczną część z nich stanowią lokale w budynkach należących do samorządów – w 2019 r. Najwyższa Izba Kontroli doliczyła się aż 50 tys. gminnych pustostanów. Tymczasem na mieszkania komunalne i socjalne czeka się latami, a nowe praktycznie nie powstają. Rząd zapowiedział jednak, że chce to zmienić.
– Na rynku jest dużo nieruchomości, które można wyremontować lub zaadaptować na lokale mieszkalne. Rozważamy wsparcie, by można było takie inwestycje sprawniej przeprowadzać, by uprościć te procedury – podał wiceminister rozwoju cytowany przez Polskieradio24.pl.
Jak wyjaśnił Uściński, dzięki uproszczeniu procedur remont pustostanów stanie się dla gmin łatwiejszy. Nie padły jednak żadne konkrety – nie wiadomo, jakie przepisy mają się zmienić ani w jaki sposób, nie podano też daty planowanej nowelizacji.
Wypoczywaj w ogrodzie
Fundusz Dopłat powiększy się o 1,2 mld zł
Jak przypomniał wiceminister, samorządy mogą czerpać środki na inwestycje (w tym remonty) z Funduszu Dopłat. W ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego fundusz ten ma dodatkowo zostać powiększony o kwotę przynajmniej 1,2 mld zł. To ważna zmiana, gdyż większość gmin nie remontuje swojego starzejącego się zasobu mieszkaniowego z powodu braku pieniędzy.
– Bezzwrotne wsparcie budownictwa może objąć nawet do 80 proc. wartości inwestycji (bez oceny zdolności kredytowej i obciążania wskaźnika długu gminy). Wsparcie umożliwia finansowanie mieszkań wraz z infrastrukturą towarzyszącą, z wyjątkiem gruntu – czytamy na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju.
Planowane zmiany mają szansę doprowadzić do zwiększenia liczby przystępnych cenowo mieszkań na wynajem, a tym samym pomóc zapełnić lukę mieszkaniową, która wciąż jest w Polsce problemem.
Warto jednak zauważyć, że w ocenie NIK gminy nie mają pieniędzy na remonty m.in. dlatego, że źle zarządzają swoim zasobem mieszkaniowym. Problemem są zwłaszcza osoby niepłacące czynszu, od których gminy nie potrafią egzekwować należności.
– Niska ściągalność należności za najem lokali, niewłaściwa polityka czynszowa, w tym nieegzekwowanie terminowych wpłat, w większości gmin skutkowały brakiem środków na pokrycie kosztów eksploatacyjnych zasobu mieszkaniowego oraz na modernizację i remonty – podawała NIK w 2020 r.
Aktualne promocje z Duki

DUKA
Łyżka cedzakowa DUKA PRAKTISK czarna nylon
łyżka cedzakowa duka praktisk sprawdzi się w każde…

DUKA
Ścierka kuchenna w paski DUKA RAGS 60x50 cm kolorowa bawełna
ścierka duka rags to dowód na to, że nawet najpros…

DUKA
Ścierka kuchenna w paski DUKA RAGS 60x40 cm zielona bawełna
ścierka duka rags to jedno z tych przydatnych akce…

DUKA
Bieżnik DUKA SCANDIK 140x40 cm nadruk bawełna
bieżnik duka scandik to znakomity wybór dla wszyst…

DUKA
Kokilka ramekin do zapiekania DUKA IDUNN 7x4 cm różowy ceramika
odkryj na nowo przyjemność gotowania z ramekinem d…

DUKA
SKICKLIG BLOK NA NOŻE Z UCHWYTEM NA DESKI DO KROJENIA Z 2 DESKAMI
zadbaj o porządek w swojej kuchni z blokiem na noż…

DUKA
Talerz obiadowy folk DUKA FELICIA FOLK 27 cm biały porcelana
talerz obiadowy duka folk to praktyczny element wy…

DUKA
Talerz głęboki folk DUKA FELICIA FOLK 22 cm biały porcelana
głęboki talerz duka folk to gratka dla miłośników …

DUKA
Talerz śniadaniowy folk DUKA FELICIA FOLK 19 cm biały porcelana
zadbaj o to, by twoje śniadania nabrały eleganckie…

DUKA
Talerz głęboki bananowiec DUKA EKVATOR 22 cm zielony fajans
z talerzem duka ekvator, na twoim stole zapanuje p…

DUKA
Kubek DUKA MAROCKO 300 ml zielony fajans
kubek duka marocko to jeden z tych praktycznych el…

DUKA
Ścierka kuchenna skandynawska DUKA SCANDIK 70x50 cm biała bawełna

DUKA
Kubek DUKA SKOG MIST 340 ml zielony granatowy kamionka
kubek duka skog fens to jedno z tych praktycznych …

DUKA
Ścierka kuchenna z wzorem DUKA ECLECTIC 65x48 cm biała czarna len ...
NIK: z nieruchomościami gminnymi jest źle
Wszelkie zmiany ułatwiające remont mieszkań gminnych należy z góry ocenić na plus, ponieważ sytuacja w tej materii od lat jest zła. W 2019 r., kiedy ostatnio NIK badała tę kwestię, okazało się, że liczba mieszkań komunalnych spadła zamiast wzrosnąć. Główną przyczyną był pogarszający się stan techniczny budynków, który zmuszał samorządy do wyłączania części obiektów z użytku. Nie powinno to dziwić, jeśli wziąć pod uwagę, że 81 proc. gminnego zasobu mieszkaniowego stanowią budynki zbudowane przed 1945 r.
– Tylko w trzech gminach [z 11 skontrolowanych – przyp. red.] przychody z czynszów pokrywały koszty bieżącej eksploatacji lokali, ale w żadnej nie wystarczyły one na pokrycie wydatków remontowo-modernizacyjnych – podawała NIK w 2020 r.
W efekcie wieloletnich zaniedbań, błędnej polityki samorządów oraz braku środków na remonty w latach 2016–2019 kolejki oczekujących na mieszkanie od gminy wydłużyły się o 30 proc. Problem nie leży jednak tylko po stronie samorządów, gdyż również państwo z każdym rokiem coraz słabiej wspiera sektor mieszkaniowy w Polsce. Według NIK w 1992 r. bezpośrednie wydatki z budżetu państwa na wsparcie mieszkalnictwa stanowiły 1,8 proc. PKB, zaś w 2019 r. już tylko 0,08 proc. PKB. To jedne z najniższych wydatków na mieszkalnictwo w Unii Europejskiej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
KE akceptuje Krajowy Plan Odbudowy - wizyta Ursuli von der Leyen