MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sceneria jak z horroru w starej octowni. Urbex w Maszewie

Paweł Palica
Paweł Palica
We wnętrzu opuszczonej octowni w Maszewie można z powodzeniem kręcić horrory
We wnętrzu opuszczonej octowni w Maszewie można z powodzeniem kręcić horrory Fot. Patryk, Julia i Maciek
Ponuro, a jednocześnie fascynująco wyglądają obecnie wnętrza zamkniętej przed laty octowni w Maszewie. Najlepszym tego dowodem zdjęcia trojga młodych mieszkańców Mostów, którzy mieli okazję dostać się do opuszczonych obiektów z aparatami fotograficznymi.

Zakład Przetwórstwa Spożywczego w Maszewie, znany w całej okolicy m.in. z musztardy w charakterystycznych plastikowych słoiczkach, został zamknięty z końcem końcem 2008 r. Budynki co prawda później sprzedano i krążyły informacje o tym, że octownia może wznowić działalność, ostatecznie jednak plany te nigdy nie zostały zrealizowane. Niszczeją więc i same obiekty, i wyposażenie części biurowej czy laboratoryjnej, i znajdujące się w halach produkcyjnych do dzisiaj instalacje przemysłowe. Właśnie te ostatnie - zobaczcie sami w galerii - wyglądają szczególnie upiornie.

Na efektownych fotografiach obecny wygląd nieczynnej octowni uwiecznili Patryk, Julia i Maciek z Mostów. Jak sami mówią, szukają tego rodzaju miejsc i liczą, że nasi Czytelnicy podpowiedzą, gdzie mogliby wybrać się z aparatami.

Kiedyś był tu szpital

Co ciekawe, w czasach przedwojennych w obiektach tych funkcjonował szpital. położony przy ówczesnej Amtsstraße 6. Został on zbudowany jako tak zwany szpital okręgowy (Kreis-Krankenhaus) w 1896 roku, wyposażony był w 36 łóżek. Został zlikwidowany na początku 1945 roku.

Jak na stronie staremaszewo.blogspot.com podaje Marian Murzyński, wytwórnia rozpoczęła działalność w lipcu 1959 roku pod nazwą: "Szczecińskie Zakłady Przemysłu Terenowego - Wytwórnia Octu i Musztardy w Maszewie". Dyrekcja znajdowała się w Szczecinie, przy ul. Gościsława 1. W skład przedsiębiorstwa wchodziły następujące fabryki: Wytwórnia Galanterii Czekoladowo-Cukierniczej, Wytwórnia Win - obie w Szczecinie, Wytwórnia Octu i Musztardy w Maszewie oraz Wytwórnia Pieczywa Cukierniczego w Pyrzycach.

W lewym skrzydle octowni była hala fermentacyjna, w której stały dwie olbrzymie, sięgające od podłogi parteru, aż prawie po sufit pierwszego piętra, kadzie fermentacyjne, o wdzięcznych nazwach "Jaś" i "Małgosia", w których produkowano ocet. W pierwszej połowie lat 70., kiedy polskie rybołówstwo morskie było w szczytowym rozwoju (czwarta na świecie flota rybacka) i zapotrzebowanie na ocet do konserwacji przetworów rybnych było olbrzymie, dobudowano dalsze cztery kadzie na zewnątrz budynku, które nie były produkcyjnymi (do tego niezbędna była wysoka i stabilna temperatura wewnątrz hali fermentacyjnej), a służyły jako magazyny gotowego octu, do odbioru hurtowego przez przedsiębiorstwa przetwórstwa rybnego. Maszewska octownia pracowała wówczas "pełną parą", z trzema zmianami zarówno na produkcji octu, jak i musztardy. Firma zatrudniała wówczas około 50 pracowników.

W lutym 1993 roku, w ramach tak zwanej transformacji ustrojowej nastąpiła prywatyzacji octowni, która przeszła na własność spółki Zakład Przetwórstwa Spożywczego w Maszewie. Firma ta kontynuowała produkcję octu i musztardy i innych produktów spożywczych, jednak zakończyła działalność w 2008 roku.

Powitanie wiosny na dzisiejszej ul. Konstytucji 3 Maja w Goleniowie - prawdopodobnie 1971 r.

Pierwszomajowe pochody, witanie wiosny i Goleniów doby PRL w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto