Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Kota 2019. Obalamy mity. Poznajcie przedstawicieli największych ras kotów domowych [zdjęcia].

Jolanta (j.k.s.)
Koty to jedne z najbardziej tajemniczych zwierząt.

Światowy Dzień Kota obchodzony jest corocznie 17 lutego.
Dzień ten, ma przede wszystkim podkreślać znaczenie kotów w życiu człowieka, służyć edukacji jak nieść pomoc wolno żyjącym kotom,a także uwrażliwić społeczeństwo na problem bezdomności tych pożytecznych zwierząt.

Człowiek udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. W Polsce pierwsze obchody Dnia Kota miały miejsce w 2006r.

Mimo tak długiego stażu we wspólnych kontaktach z człowiekiem, koty uchodzą za zwierzęta dość tajemnicze. Są jednak takie dziedziny kociego życia, które nauka zwana felinologią zgłębiła dość dobrze. Jednak powszechnie dostępna wiedza o kotach wciąż słabo przebija się do powszechnej świadomości człowieka.

Dzień Kota jest doskonałą okazją, by rozprawić się z kilkoma najbardziej rozpowszechnionymi mitami na temat tych fascynujących zwierząt.

MIT nr 1: Koty zawsze spadają na cztery łapy
Właściciele kotów często pozwalają im na chodzenie po barierkach balkonów i parapetach – bo przecież kot, w razie upadku krzywdy sobie nie zrobi.To nieprawda. Mimo gibkości i zwinnych ruchów z których słyną koty, upadek nawet z niewielkiej wysokości, może skończyć się dla nich złamaniem kręgosłupa,
a nawet śmiercią. Dlatego, jeśli mamy w domu kota, musimy pamiętać o zabezpieczeniu okien lub balkonu specjalną siatką, dostępną w sklepach zoologicznych. A jeśli myślisz, że sprawę rozwiążą uchylne okna, przez które kot nie wyjdzie na parapet – jesteś w wielkim błędzie. Uchylna konstrukcja jest dla kotów śmiertelną pułapką. Zaklinowany w takim oknie zwierzak nie ma szans się uwolnić.

MIT nr 2: Mleko to najlepsze, czym możemy napoić kota
To mit utrwalany od wieków. Kotom nie należy podawać krowiego mleka, gdyż nie trawią zawartej w nim laktozy – wywołuje to u nich biegunki i odwodnienie. Do picia zawsze podawajmy kotom wodę, czasem dla urozmaicenia możemy kotom podać specjalne mleko dostępne w sklepach zoologicznych.

MIT nr 3: Populacja bezdomnych kotów powinna regulować się sama
Ta zasada sprawdza się w świecie dzikich zwierząt, ale koty to zwierzęta udomowione i ich populacja rządzi się innymi prawami. Oswoiliśmy ten gatunek i powinniśmy dbać o to, żeby nadmiernie się nie rozmnażał. Sterylizacja kotek i kastracja kocurów to najlepszy sposób na kontrolowaną populację tych zwierząt. Jedna kotka może w ciągu roku urodzić kilkanaście kociąt – większość z nich ginie z powodu ludzkiego okrucieństwa, pod kołami aut lub z zimna.

MIT nr 4: Koty to samotnicy
Nieprawda, większość kotów to istoty bardzo towarzyskie, które świetnie czują się z innymi kotami, a nawet z psami. Kot jedynak podczas naszej nieobecności zwyczajnie się nudzi. Dlatego warto pomyśleć o adopcji dwóch kotów, a jeżeli w domu jest już jeden mruczek – możemy zaadoptować dla niego towarzysza zabaw. Zazwyczaj na początku relacje między rezydentem, a nowym domownikiem nie układają się idealnie, bądźmy jednak cierpliwi – po kilku tygodniachproblem minie, a koty zostaną najlepszymi przyjaciółmi.

MIT nr 5: Żyć jak pies z kotem
Nic podobnego! Koty i psy potrafią świetnie się dogadywać. Jest mnóstwo przykładów zgodnych i przyjacielskich kocio-psich "par". Jeśli więc masz psa i w związku z tym uważasz, że w Twoim domu nie ma już miejsca dla kota, zapewniamy, że to nieprawda. Paradoksalnie, często jest tak, że kot w nowym domu najpierw zaprzyjaźnia się z psem, a dopiero później z drugim kotem. Oczywiście zawsze zdarzają się wyjątki, wszystko zależy od indywidualnych cech konkretnego osobnika.

MIT nr 6: W miejscu, w którym mieszkają koty, roznosi się nieprzyjemny zapach
Koty to z reguły bardzo czyste zwierzęta, które dużo czasu poświęcają na pielęgnację i czyszczenie swojego futra. Za intensywny zapach, który można wyczuć w miejscach bytowania kotów, odpowiadają kocury. Tylko samce znaczą swój teren moczem o intensywnym zapachu. Rozwiązaniem tego problemu jest kastracja. Po zabiegu hormony kocurów uspokajają się, w konsekwencji znika też (lub słabnie) charakterystyczna woń ich moczu.

Koty wolno żyjące dożywają średnio 8 lat, natomiast koty trzymane w domu osiągają wiek do 20 lat. Na długość życia wpływa szereg czynników, takich jak: płeć, styl życia czy zwyczaje. Najdłużej żyjącym kotem według Księgi rekordów Guinnessa była kotka z Austin w Teksasie o imieniu Creme Puff, która przeżyła 38 lat i 3 dni.

Z okazji Światowego Dnia Kota przygotowaliśmy również dla Was małą galerię największych ras kotów domowych. Zobaczcie koniecznie, który z nich jest największy, najcięższy albo najdłuższy!

Możecie również pochwalić się swoimi mruczkami na naszym fanpage.

Zobacz także:
Dzień Kota w Galerii Kaskada w Szczecinie. Kocie piękności na wystawie [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto