Świetne wieści dla kierowców z Goleniowa. Ogłoszono przetarg na zaprojektowanie Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Paweł Palica
Paweł Palica
Ogłoszony został przetarg na wykonanie projektu technicznego Zachodniej Obwodnicy Szczecina
Ogłoszony został przetarg na wykonanie projektu technicznego Zachodniej Obwodnicy Szczecina GDDKiA Szczecin
Udostępnij:
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła procedurę przetargową, której efektem ma być wykonanie projektu technicznego Zachodniej Obwodnicy Szczecina. W ramach tej inwestycji powstać ma między innymi, na wysokości Świętej, tunel pod Odrą.

Postępowanie to, jak wynika z ogłoszenia, ma być realizowane z podziałem na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy odcinka Kołbaskowo - Dołuje i Dołuje - Police (węzeł “Będargowo”), a druga odcinka Police – węzeł Goleniów Północ, wraz z tunelem pod Odrą. Wszystko ma być zwieńczone uzyskaniem pozwolenia na budowę, co pozwoli na ogłoszenie przetargu na wykonanie tej wyczekiwanej od lat inwestycji.

Szczecińska GDDKiA czekać będzie na oferty do 20 stycznia, a na realizację zlecenia wykonawca będzie miał 38 miesięcy, musząc jednak w przeciągu trzech miesięcy zaprezentować wstępną koncepcję budowy tunelu. Zabudżetowano na to 411,2 mln zł, co pozwolić ma także na wypłaty odszkodowań za nieruchomości przejęte pod drogę.

Zachodnia Obwodnica Szczecina (ZOS) będzie miała długość około 50 km. Ominie aglomerację szczecińską od zachodu i północy. Droga przejdzie pod Odrą tunelem na wysokości Polic i Świętej, a sąsiedztwo instalacji przemysłowych Zakładów Chemicznych w Policach spowodowało konieczność wydłużenia tunelu z 3,5 km do 5 km. Będzie to najdłuższy tego typu obiekt w Polsce.

Z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest to, że ta gigantyczna inwestycja, wymagająca między innymi budowy tunelu pod Odrą, częściowo realizowana będzie na terenie gminy Goleniów. Tunel będzie się bowiem zaczynał/kończył w okolicach świętej, a nowa trasa połączy go z węzłem Goleniów Północ, na którym krzyżują się drogi S3 i S6.

Będzie nowy węzeł drogowy pod Goleniowem

Oczywiście nie pozostanie to bez wpływu na ruch lokalny, a jako że będzie to droga ekspresowa, wjazd na nią będzie możliwy jedynie poprzez węzły drogowe. Takowy po wschodniej stronie Odry powstanie jeden - będzie to węzeł Modrzewie na przecięciu ZOS-i z drogą wojewódzką nr 111. Z niego, chcąc pojechać w kierunku Szczecina, będą musieli korzystać mieszkańcy Świętej czy Bolesławic, nadrabiając nieco kilometrów.

Z poglądowej mapy inwestycji, którą uzyskaliśmy ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad wynika także, że przy nowej trasie pomiędzy Modrzewiem a węzłem Goleniów Północ wybudowane zostanie miejsce obsługi podróżnych (MOP), zapewne wyposażone w stacje paliw i miejsca parkingowe dla podróżnych.

Ruszyła rozbiórka starej kładki dla pieszych w pobliżu dworca w Goleniowie

Rozbierają kładkę nad torami. Nocna demolka w Goleniowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie