Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osuwisko muru obronnego w Parku Legend w Goleniowie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
W niedzielę, 21 stycznia, doszło do nieoczekiwanego osunięcia się zewnętrznej warstwy kamieni na kilkumetrowym odcinku średniowiecznych murów obronnych w Goleniowskim Parku Legend. Zdarzenie to skutkowało powstaniem gruzowiska, składającego się z kilkudziesięciu dużych kamieni.

Bezpośrednio po incydencie, zespół strażacki wdrożył wstępne działania zabezpieczające w celu ochrony przechodniów i uniknięcia dalszych uszkodzeń zabytku. W związku z zaistniałą sytuacją, Gmina Goleniów zobligowana była poinformować odpowiedniego konserwatora zabytków, który przejmuje pieczę nad planowaniem oraz realizacją prac rekonstrukcyjnych.

We wtorek, 23 stycznia, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Goleniowie rozpoczęło procedury mające na celu właściwe zabezpieczenie miejsca zdarzenia i przygotowanie terenu do przewidywanych prac odbudowy. Pod nadzorem konserwatora zabytków będę prowadzone dalsze działania mające na celu przywrócenie muru obronnego do stanu sprzed uszkodzenia, z troską o każdy szczegół architektoniczny i historyczne znaczenie tego fragmentu muru.

Ile czasu zajmie odbudowa? Ze względu na nadzór konserwatorski, może potrwać od kilku – do kilkunastu miesięcy. Pewne jest to, że fragment zabytkowego muru obronnego odtworzony zostanie tak szybko, jak to będzie możliwe - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Goleniowie.

Goleniowskie mury obronne w roku 2015 poddane były konserwacji. Prace konserwacyjne polegały m.in. na wymianie spoin pomiędzy cegłami i kamieniami na spoiny o szybkim transporcie wody, wzmocnieniu cegieł i kamieni w partiach ich silnego osłabienia, odsoleniu ich, miejscowej dezynfekcji preparatami usuwającymi glony, oczyszczeniu ściernie na sucho poprzez piaskowanie. Na odcinku od ulicy Szczecińskiej do schodów przy ulicy Kilińskiego rozbierana była korona murów na trzy warstwy cegieł, która była ponownie wmurowywana na zaprawach mrozoodpornych i hydrofobowych, a ostatni pas cegieł poddany został hydrofobizacji na bazie żywic silikonowych. Spękania w murze wypełniane były zaprawą hydrauliczną zapewniającą odpowiedni transport wody i odpowiednio odporną na ściskanie. Nad całością prac czuwał konserwator zabytków.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto