Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dopełnienie osobistej historii. Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych w Goleniowie

Paweł Palica
Paweł Palica
29 października w Goleniowie odbył się pierwszy pogrzeb dzieci utraconych
29 października w Goleniowie odbył się pierwszy pogrzeb dzieci utraconych fot. Paweł Palica
Na cmentarzu komunalnym w Goleniowie odbhł się dzisiaj po raz pierwszy pogrzeb dzieci utraconych.

Grób dziecka utraconego to grób dla dzieci zmarłych wskutek poronienia. Na goleniowskim cmentarzu komunalnym stanął takowy na granicy starej i nowej części cmentarza, a dzisiaj po raz pierwszy - uroczystość prowadził arcybiskup Andrzej Dzięga - złożono w nim urnę z prochami nienarodzonych maleństw. A o tym, jak ważne to wydarzenie, mówiła Agnieszka Wodzyńska z Fundacji Donum Vitae, która sama straciła sześć lat temu córkę.

- Dzisiejszy dzień jest dla mnie dopełnieniem historii, która zaczęła się sześć lat temu przez moje osobiste doświadczenie. Wierzę, że to, co obecnie robię, jest owocem tak krótkiego życia mojej córeczki i że dzieci utracone są naszymi największymi przjaciółmi, którzy wspierają nasze działania. Cieszymy się więc i czujemy w sercach radość i głęboką wdzięczność za to, że to miejsce powstało. Ból i smutek nigdy nie mijają i zostaną z nami na zawsze, ale wchodzimy w inną relację duchową z naszymi dziećmi, wierząc w to, że nasze macierzyństwo, rodzicielstwo w dniu śmierci naszego dziecka się nie kończy, ale trwa dalej

- powiedziała.

Obowiązek spoczywa na gminie

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie. Od 23 tygodnia ciąży mówimy o porodzie przedwczesnym. Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli w Polsce w latach 2017-2019, każdego roku ok. 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a u ok. 40 tys. kobiet ciąża zakończyła się poronieniem. Szacuje się, że około 10-15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem.

Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie dzieci zmarłe przed narodzeniem (niezależnie od długości trwania ciąży) mają prawo do godnego pochówku. Jeżeli rodzina lub inne podmioty uprawnione nie podejmą się organizacji pogrzebu, obowiązek ten spoczywa na gminie.

Kwatera z grobami dzieci na cmentarzu w Goleniowie jest miejscem niezwykłym

Dziecięce groby na cmentarzu w Goleniowie. Opuszczone, zapom...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto