Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Platformy dla rybołowów na terenie nadleśnictwa Kliniska

Paweł Palica
Paweł Palica
Na terenie Nadleśnictwa Kliniska zamontowane zostaną platformy dla rybołowów
Na terenie Nadleśnictwa Kliniska zamontowane zostaną platformy dla rybołowów Fot. Michał Bielewicz (Nadleśnictwo Trzciel, RDLP Szczecin)
Kolejne platformy pod gniazda lęgowe dla rybołowów zainstalowane zostaną na słupach linii najwyższych napięć na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, w tym Nadleśnictwa Kliniska.

Możliwe to będzie dzięki porozumieniu między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz Lasami Państwowymi, dzięki któremu już od 2018 roku realizowany jest projekt ochrony rybołowa - jednego z najrzadszych ptaków drapieżnych w Polsce.

Kolejne trzy platformy dla rybołowów będą umieszczone w 2021 r. na terenie nadleśnictw Gryfino i Kliniska. Zostaną do tego wykorzystane słupy energetyczne (mimo wysokiego napięcia słupy te są ponoć całkowicie bezpieczne dla gniazdujących tam ptaków).

Jak wynika z danych Komitetu Ochrony Orłów, na terenach Polski obecnie żyje zaledwie 26 par lęgowych rybołowa – głównie w pasie przygranicznym z Niemcami. Montowanie nowych platform ma zachęcić ptaki do założenia gniazda i wyprowadzenia lęgu.

- Na terenie Niemiec zaobserwowano, że rozród i sukces lęgowy odbywa się w oparciu o gniazda, które znajdują się na słupach energetycznych. Tam 70 procent populacji rybołowa gniazduje właśnie na nich. Dlatego kontynuujemy współpracę z PSE. Mamy nadzieję, że nasze działania na rzecz rybołowa zakończą się sukcesem, tak jak miało to miejsce w przypadku bielika, u którego zaobserwowaliśmy wzrost populacji z 200 do 1400 par – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Platformy lęgowe powstają w ramach projektu „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” realizowanego przez Lasy Państwowe i Komitet Ochrony Orłów, który w ciągu 2 lat zamontował ok. 240 sztucznych gniazd na terenach leśnych. Łączny budżet projektu to ok. 1,4 mln euro, z czego 60 proc. pochodzi ze środków unijnego programu LIFE.

Ptaki Puszczy Goleniowskiej - zobacz przepiękne fotografie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto