Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla osób niepełnosprawnościami w coraz większej liczbie miejsc pracy w Goleniowie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Goleniówi wzbogacił się o nowe możliwości zatrudnienia i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami dzięki dodatkowym funduszom przekazanym na Zakłady Aktywności Zawodowej (ZAZ). Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz rozmawiał z zarządzającymi dwoma lokalnymi ZAZ-ami w Goleniowie i Dobrej k. Szczecina, podczas którego zostały podpisane umowy dofinansowania na łączną kwotę blisko 2,7 milionów złotych.

Województwo zachodniopomorskie jest domem dla dziesięciu istniejących Zakładów Aktywności Zawodowej, zatrudniających 725 osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo planuje się otwarcie nowego zakładu dla mieszkańców Koszalina. Marszałek Geblewicz podkreślił, że jednym z głównych celów polityki społecznej regionu jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami samodzielności i równego dostępu do rynku pracy.

ZAZ w Goleniowie jest prowadzony przez Gminę Goleniów i stanowi część Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Zapewnia szeroki zakres usług, dostosowanych do potrzeb lokalnych przedsiębiorstw, w tym pracownię gastronomiczną, warsztat poligraficzny, usługi ogrodnicze oraz utrzymania czystości. Przez Burmistrza Goleniowa, Roberta Krupowicza, szczególny nacisk został położony na aspekt społeczny inwestycji, gdzie istotą jest integracja społeczna poprzez zapewnienie możliwości zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Zakład w Goleniowie w 2023 roku zapewni pracę dla 140 osób, w tym dla absolwentów Goleniowskiej Szkoły Specjalnej.

Nasz ZAZ stanowi integralną część Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Od początku naszej kadencji w Goleniowie myśleliśmy o tworzeniu centrum usług wspólnych, a więc miejsca, które świadczyłoby usługi dla przedsiębiorstw w parku. I ZAZ w Goleniowie to właśnie robi. Układaliśmy ofertę ZAZ-u w oparciu o badanie rynku – mówił Burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz.

ZAZ prowadzi pracownię gastronomiczną, myjnię samochodową, pralnię wodną, dział montaż i demontaż, dział poligrafii oraz oferuje usługi ogrodnicze i utrzymania czystości. Obiekt powstał też z myślą o absolwentach Goleniowskiej Szkoły Specjalnej. Burmistrz Goleniowa zwracał uwagę na bardzo ważny aspekt społeczny.

Najważniejszą dla nas rzeczą było uwolnienie osób ze specjalnymi potrzebami z „więzień czwartego pietra”. Absolwenci szkół, przy braku dostępu do warsztatów terapii zajęciowej, próbowali wejść na otwarty rynek pracy. To kończyło się zazwyczaj niepowodzeniem – mówił burmistrz. W tym roku w goleniowskim zakładzie pracować będzie 140 osób z niepełnosprawnościami.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto