Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Święto Niepodległości w Goleniowie odsłonięto Pomnik Rotmistrza Pileckiego

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Zdjęcia: Urząd Miejski w Goleniowie
Uroczystość odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego odbyła się w dniu Święta Niepodległości. Udział w uroczystości wzięła wojskowa kompania honorowa. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odegrany został hymn państwowy, a na maszt została wciągnięta flaga Rzeczpospolitej Polskiej. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dowódcy jednostek wojskowych i innych służb bezpieczeństwa publicznego, parlamentarzyści oraz duchowieństwo.

Postać rotmistrza Pileckiego jest personifikacją niezłomności - mówił Burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz na uroczystym odsłonięciu pomnika rotmistrza Pileckiego. Powiedzieć, że Witold Pilecki jest człowiekiem wartości i zasad, to niewiele. To absolutny symbol, który swoją postawą i zachowaniem przemawia do wyobraźni publicznej.

Odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie Burmistrz Robert Krupowicz i dyrektor szczecińskiego IPN Krzysztof Męciński.

Pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego w Goleniowie to wspólne dzieło szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który sfinansował pomnik, oraz Gminy Goleniów, która głosami radnych zagłosowała za jego umieszczeniem właśnie na Placu Rotmistrza Pileckiego i przygotowała godne otoczenie pomnika.

Odsłaniając ten pomnik bezsprzecznego bohatera walk o niepodległość, a potem zamordowanego przez komunistyczne władze w Polsce Rotmistrza wypełniamy jako Instytut Pamięci Narodowej nasz statutowy obowiązek wobec Ojczyzny i jej obywateli - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński. Wierzę, że mieszkańcy Goleniowa będą chętnie odwiedzali to miejsce i w ten sposób poznawali postać rotmistrza oraz jego czyny dla Ojczyzny.

Autorem pomnika - popiersia, odlewu z brązu jest Dawid Wawrzyniak. Jego dziełem jest m.in. pomnik - ławeczka Mikołaja Kopernika we Fromborku a także wiele dzieł o tematyce i przeznaczeniu sakralnym. Jak sam mówi, przygotowanie popiersia było wyzwaniem. Z jednej strony tworząc projekt dzieła brał pod uwagę uwarunkowanie przestrzenne, z drugiej, chciał by pomnik nie był patetyczny, ale przepełniony ludzkim ciepłem i radością.

Tylko człowiek pełen uczuć, tego ciepła, kochający innych mógł zdobyć się na czyny, których dokonał rotmistrz Pilecki - mówi Dawid Wawrzyniak. Dlatego za pierwowzór projektu wybrałem zdjęcie rotmistrza z 1946 roku. Z żoną, na spacerze w lesie w okolicach Legionowa. Na tym zdjęciu jest uśmiechnięty, pogodny, pełen ludzkich namiętności. Chciałem, aby na takiego Witolda Pileckiego patrzyli mieszkańcy Goleniowa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto